Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2017

Zapraszamy do zielonych szkół nad Morze Bałtyckie i na Kaszuby.

Zapraszamy grupy szkolne wszystkich poziomów nauczania do aktywnego poznawania przyrody w terenie. Organizujemy warsztaty przyrodnicze w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem. Oferujemy naukę przez zabawę w otoczeniu przyrody wybrzeża Morza Bałtyckiego. Współpracujemy z przyrodnikami - pasjonatami różnych dziedzin (botanika, hydrologia, oceanografia, chiropterologia, ornitologia, herpetologia). Poprowadzimy zajęcia według Państwa zainteresowań i potrzeb.


Niektóre z proponowanych tematów zajęć:

1. "Nauka rozpoznawania gatunków ptaków i ich ochrona";

2. "Ekobieg" - bieg na orientację (w formie zabawy w "podchody") z mapą i kompasem;

3. "Życie Morza Bałtyckiego" - zajęcia terenowe na plaży;

4. "Płazy i gady krajowe" - rozpoznawanie gatunków".


Walory przyrodnicze i krajoznawcze otoczenia zielonych szkół:

Polskie wybrzeże jest gwarne, tłoczne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Zwłaszcza latem. Poza sezonem wakacyjnym pustoszeje. A właśnie w tym okresie można najlepiej poznać bogaty świat przyrody Morza Bałtyckiego. Zwłaszcza ptaki, które jesienią i wiosną wędrują wzdłuż brzegu morza. Przybrzeżne wody Bałtyku, wody Zatoki Puckiej, ujścia Wisły i Zalewu Wiślanego to ważne ostoje ptaków o randze europejskiej (obszary Natura 2000). Zimą spotykamy tu rzadkie gatunki gniazdujące na północy Europy. Edredon, lodówka, markaczka, uhla, szlachar to gatunki zwykle nieznane mieszkańcom wnętrza naszego kraju. Niektóre gatunki, zwłaszcza zimujących ptaków wodnych, występują w ogromnych stadach.

Województwo pomorskie posiada wyjątkowe walory turystyczne. Jak chyba żadne inne w Polsce. Mamy tu morze i "góry" Szwajcarii Kaszubskiej, piękne jeziora i lasy oraz ciekawe zabytki naszej historii. 
Wszystkie „zielone szkoły” są usytuowane w pobliżu cennych przyrodniczo terenów jak rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe czy ostoje ptaków. Wybraliśmy najlepsze miejsca biorąc pod uwagę możliwości prowadzenia obserwacji terenowych i zajęć edukacyjnych na sali. Program szkoły to oglądanie dzikiej przyrody i atrakcji turystycznych, poznawanie bogatej historii regionu i spędzanie aktywnego wypoczynku.

Naszą podstawową bazą jest Gdynia – „miasto z morza i marzeń”, gdzie przygotowaliśmy do Państwa wyboru kilka obiektów noclegowych. Proponujemy też najciekawsze miejsca wzdłuż wybrzeża Bałtyku i na obszarze "Szwajcarii Kaszubskiej".


     

Każde miejsce przystosowane jest do przyjmowania dzieci i młodzieży. Starannie wybraliśmy tanie oferty zakwaterowania przy zachowaniu jakości odpowiedniej do pobytu dzieci. Cena zależy od położenia i standardu bazy noclegowej. Obiekty posiadają bogate możliwości zorganizowania wolnego czasu. Dzieci i młodzież nie będą się nudzić nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Jest sprzęt sportowy, boisko, stół do tenisa , bilard lub kręgle, świetlica i miejsce na ognisko. Poszczególne ośrodki oferują dodatkowe atrakcje jak jazdę konną, przejażdżki wozem konnym, latem pływanie na żaglówkach i kajakach, zimą jazdę na nartach i kuligi.
Każdego dnia od rana prowadzimy zajęcia edukacyjne na sali i w terenie oraz wycieczki krajoznawcze.

Lokalizacje:

1. Gdynia - Orłowo – ośrodek wypoczynkowy położony niedaleko rezerwatu "Kępa Redłowska";

2. Sopot - Kamienny Potok – ośrodek położony 1 km od morza i rezerwatu Kępa Redłowska;

3. Gdynia – Wzgórze św. Maksymiliana - baza noclegowa ZHP położona 100 m od morza, blisko rezerwatu Kępa Redłowska;

4. Gdynia – Stocznia - schronisko młodzieżowe położone przy porcie i stoczni;

5. Dębogórze koło Gdyni – schronisko szkolne położone cztery kilometry od morza, blisko Gdyni (autobusy miejskie);

6. Rewa koło Gdyni – pensjonat położony tuż przy brzegu Zatoki Puckiej, blisko niepowtarzalnego półwyspu Szpyrk i dwóch rezerwatów;

7. Osłonino koło Gdyni - pensjonat położony 100 m od brzegu Zatoki Puckiej, w pobliżu rezerwatu ornitologicznego Beka; 

8. Puck - Harcerski Ośrodek Morski - położona nad samym brzegiem Zatoki Puckiej, możliwość żeglowania;

9. Szarlota koło Kościerzyny – duży, dobrze wyposażony ośrodek wypoczynkowy położony nad jeziorem;

10. Turze koło Tczewa – gospodarstwo agroturystyczne, ośrodek jeździecki położony nad jeziorem.